Na jaką zdecydować się zabawkę sensoryczną?

Dzieci chcą i potrzebują zabawek, a wybór jest obecnie ogromny. Na uwagę zasługują między innymi zabawki sensoryczne, mające specyficzne kształty, wydające różne dźwięki, o zróżnicowanej fakturze. Swoja unikalnością przykuwają dziecięcy wzrok, oddziałują na wiele zmysłów. Wpływają one na doznania dotykowe wzrokowe, słuchowe.

Jakie wyróżnia się rodzaje zabawek sensorycznych?

Sensorycznych zabawek jest wiele do wyboru, mogą one rozwijać zmysł dotyku. Przykładem będą gniotki i maskotki do ściskania. Są one wzbogacone o różne wypustki i elementy do chwytania, mają zróżnicowaną fakturę. Świetnie sprawdzą się też materiałowe książeczki z obrazkami, lusterkiem, wstawkami z rozmaitych materiałów. Wzbudzają ogromną ciekawość wśród dzieci, zachęcają do dotykania. Piłki sensoryczne równie są wykonane z wielorakich materiałów, pełne wypustek. Świetną opcją w przypadku małego dziecka są maty sensoryczne z kulkami, gryzakami, tasiemkami. Kolorowe i różnorodne elementy zachęcają dziecko do aktywności fizycznej. Nie brakuje też zabawek sensorycznych rozwijających słuch typu grzechotki, puzzle dźwiękowe, zabawkowe instrumenty muzyczne, książeczki dźwiękowe. Dzieci uwielbiają grające zabawki, a wybór jest obecnie ogromny. Warto jednak zadbać o to, aby wydawane dźwięki były przyjazne dla ucha.

Są też rozmaite zabawki rozwijające wzrok typu książeczki kontrastowe. Gadżety z projektorem również będą wspaniałym rozwiązaniem, wyświetlają one różne obrazy, a poruszające się kształty po ścianie lub suficie wzbudzają duże zaciekawienie. Zabawki sensoryczne stymulują dziecięce zmysły, mają korzystny wpływ na ich rozwój. Bawią i jednocześnie edukują, można je dać już nawet niemowlęciu, trzeba tylko dobrać odpowiedni produkt. Każdy wariant nie inaczej oddziałuje na zmysły. Wybierając tego typu zabawki, powinno się mieć na uwadze przede wszystkim wiek dziecka, jakość wykonania i atesty, rodzaj. Dla dwulatka odpowiednie będą np. książki dźwiękowe i dotykowe, a dla trzylatka zabawki do sortowania i układania. Starszemu dziecku można już kupić zabawki nie tylko dźwiękowe, ale też rozwijające równowagę. Od piątego roku życia sprawdzą się sensoryczne klocki i instrumenty muzyczne.