Książki dla najmłodszych dzieci – dlaczego warto po nie sięgać?

Dzieci rozwijają się od pierwszego roku życia. W ciągu kilku pierwszych lat szczególnie mocno rozwijane są zdolności poznawcze i językowe, czyli wszystko to, co pozwala obserwować świat i komunikować się z innymi. Rozwój dziecka zawsze warto wspierać. Świetnym wyborem książki dla najmłodszych jest Jadzia Pętelka i jej przygody.

Jak książki o Jadzi Pętelce wpierają rozwój dziecka?

Pytaniem, które na pewno warto sobie zadać, jest to, w jaki sposób Jadzia i jej przygody mogą wspierać rozwój dziecka. Na serię składa się obecnie dziesięć krótkich, ale za to pięknie ilustrowanych książeczek dla dzieci w wielu od roku do trzech lat. W każdej książeczce Jadzia Pętelka przeżywa inną przygodę. Nie są to oczywiście przygody wielkie, a powiedzieć można raczej, że to, co się dziewczynce przydarza, jest formatu Jadzi. Bohaterka w kolejnych książeczkach idzie na piknik, kładzie się do łóżka, bierze kąpiel, albo po prostu robi siku. Robi więc wszystko to, co robią małe dzieci. Czytanie dziecku tych książeczek może być świetnym sposobem na to, żeby wyrobić w nim pewne przyzwyczajenia i zbudować pozytywne skojarzenia z czynnościami, których dopiero się uczy.

Czego dziecko może nauczyć się z książek o Jadzi Pętelce?

Czy z książek o Jadzi Pętelce dziecko nauczy się czegoś konkretnego? W zasadzie nie – nauka wszystkich opisywanych czynności nie wymaga specjalnych materiałów. Na pewno jest jednak bardzo dobrym sposobem na oswojenie dziecka z różnymi koncepcjami, a przy okazji również na zwiększenie zasobu znanych słów. Warto zwrócić uwagę również na przepiękne ilustracje, które z pewnością spodobają się maluchowi. Czytanie dziecku książeczek o Jadzi będzie pomocne w rozwijaniu umiejętności nawiązywania rozmowy na konkretny temat i utrzymywania uwagi na narracji. Bohaterka książeczek jest przy tym taka sama, jak inne dzieci – czasem ma z czymś problem, a czasami się po prostu dąsa. Dlatego też z całą pewnością nasze dziecko nie będzie miało trudnością w nawiązaniu z nią relacji. I właśnie dlatego Jadzia tak dobrze trafia do maluchów.