Idealne książeczki dla niemowląt, czyli jakie?

Mogłoby się wydawać, że książeczki dla niemowląt są czymś zbędnym, bo nie rozumieją one słów. Warto jednak zacząć czytać dzieciom jak najwcześniej, co będzie stanowić świetnie wsparcie do nauki mówienia, czytania i pisania. Pierwsze książki mają postać zabawek, są wykonane z miękkich materiałów, mogą pełnić też funkcję gryzaka.

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlaka?

Niemowlę nie potrzebuje zbyt wielu zabawek, ale świetnie sprawdzi się specjalna książka, która będzie pełnić funkcję pluszaka i gryzaka w jednym. Idealną opcją są książki dla niemowląt kontrastowe (https://tantis.pl/ksiazeczki-dla-niemowlat-c5316), mogą być nawet czarno-białe (na początku maluszek nie potrafi jeszcze zbyt dobrze rozróżniać kolorów). Kontrastowe książeczki wspierają rozwój dziecka, są pełne obrazów, najczęściej w postaci monochromatycznych kształtów i kolorowych plam. Dwumiesięczne dziecko jest już w stanie dostrzec kolor czerwony i zielony, później przychodzi czas na kolor żółty niebieski. Świetną opcją będą też książeczki sensoryczne dla niemowląt, interaktywne gadżety stymulujące rozwój na wielu płaszczyznach. Książki w formie zabawek wzbudzają w dziecku zainteresowanie, zachęcają je do wyciągania rąk, dotykania różnorodnych tkanin i faktur. Wszystko to ma pozytywny wpływ na rozwój sprawności manualnej.

Zanim dziecko nauczy się mówić, minie trochę czasu, ale stosunkowo szybko zacznie wydawać różne dźwięki. Od piątego roku życia można już spodziewać się gruchania, co ma na celu nawiązanie kontaktu z innymi. Dziewięciomiesięczne dziecko jest już w stanie powtarzać usłyszane dźwięki, a roczne wypowie nawet proste słowa. Warto wesprzeć ten proces, sięgając po książki dla niemowląt stymulujące rozwój mowy. Zawierają one proste słowa i wyrazy dźwiękonaśladowcze. Wspaniale sprawdzą się również książeczki do czytania na dobranoc ułatwiające zasypianie, przy okazji wesprą rozwój mowy i pobudzą wyobraźnię. Zaletą czytania dzieciom jest również zacieśnianie z nimi więzi. Im więcej poświęca się im uwagi, tym lepiej. Dzieci bardzo potrzebują bliskiego kontaktu z rodzicami.