Dzisiejsze książki obyczajowe, a dziewiętnastowieczne – czym się różnią?

Książki obyczajowe https://tantis.pl/ksiazki-obyczajowe-c5067 w obecnych realiach zmieniły się przede wszystkim narracją. W XIX wieku narratorem była osoba trzecia, czyli pisała o bohaterach w osobie trzeciej. Obecnie narratorem może być również główny bohater, który opowiada o sobie i swoich przygodach. Autor pisze więc swoją powieść w liczbie pojedynczej lub mnogiej w pierwszej osobie.

Jakie sprawy opisują książki nazywane obyczajowymi?

Zarówno teraz, jak i dwa wieki temu, w książkach opisujących obyczaje ludzi występujących w powieści autor traktuje w podobny sposób. Wymyśla bohatera i zmyśla jego losy. Wydarzenia jednak osadzone są w realnym miejscu i czasie.

Główny bohater powieści opartej na fabule przedstawiany jest czytelnikowi w taki sposób, jakby żył on naprawdę i wszystkie wydarzenia z nim związane doświadczył na własnej skórze. Niemniej musimy się liczyć z tym, że jest to postać zmyślona i wydarzenia również.

Główny bohater powieści opartej na fabule przedstawiany jest czytelnikowi w taki sposób, jakby żył on naprawdę i wszystkie wydarzenia z nim związane doświadczył na własnej skórze. Niemniej musimy się liczyć z tym, że jest to postać zmyślona i wydarzenia również.

Kim tak naprawdę jest bohater w powieści obyczajowej z XIX wieku?

W XIX wieku książki tego typu nosiły pełniejszą nazwę. Mówiono o nich jako o książkach społeczno-obyczajowych. Pisarz, chcąc napisać powieść tego typu, zazwyczaj przenosił się na czas pisania książki do miejsca, gdzie chciał osadzić swego bohatera.

Poznawał on tam zwyczaje mieszkańców danej okolicy. Obserwował ich zachowanie, bywając często gościem u niektórych z nich, jako współlokator. Przyglądał się z bliska wszystkiemu, co mogło mu się przydać do tworzonego przez niego dzieła. Potem siadał do pisania, wymyślając całą historię łącznie ze wszystkimi postaciami.

Pisarz inspirował się tym, co widział i słyszał, ale jego bohater i inni byli całkowicie fikcyjni. Realne były tylko czasy, w których jego bohaterowie zostali przez niego osadzeni. Powieść realistyczna dawała złudzenie, że ta postać z książki istnieje naprawdę.

Jak wygląda powieść obyczajowa w XXI wieku?

Czy bardzo zmieniła się akcja i bohaterowie powieści realistycznej w obecnym stuleciu? Niewiele się zmieniła. Nadal bohaterowie tego rodzaju wydawniczego przeżywają swoje troski i miłości. Nadal jest podobny schemat pisania takiej powieści (poznanie, konflikt, rozwiązanie). Zmienił się tylko czas i sposób życia bohaterów, zgodnie z panującymi dzisiaj obyczajami. Zatem zostały obecne książki dostosowane do naszych realiów.

Co to dla nas oznacza? Z całą pewnością oznacza to, że lubimy czytać o ludziach i ich przygodach, które są bardzo często podobne do naszych własnych przeżyć. Niejednokrotnie utożsamiamy się z jedną lub kilkoma postaciami występującymi w obyczajowej powieści. Widzimy u nich podobne cechy do naszych, a czasami także są bardzo zbliżone ich perypetie do naszych.

W takich książkach jest wiele wątków, często perypetie ludzi są bardzo zagmatwane, ale zawsze powieść kończy się w miarę klarownie. Zwykle obyczajówka dąży do w miarę szczęśliwego zakończenia, abyśmy jako czytelnicy poczuli, że nam też wszystko w życiu się ułoży.

Jak działa na czytelnika powieść z fabułą?

Książki tego typu czytamy dlatego, że:
– pozwalają nam się odstresować,
– odciągają nas od własnych problemów,
– zatapiamy się w innej rzeczywistości niż nasza,
– dają dużą dawkę energii na działanie lub totalny luz.